Etkileyici Bir Film: ME BEFORE YOU (Senden Önce Ben)

images (11)

Thea Sharrock ve Jojo Moyes’ın 2012 de  aynı adla yayınlanmış kitaplarından esinlenmiş , 2016 yapımı bir Amerikan-İngiliz romantik-komedi drama filmi’ Me before You’.

Sam Claflin (William) iyi eğitimli,fazlasıyla yakışıklı,çok sevdiği hayatını dolu dolu yaşayan,zengin bir adamken geçirdiği bir trafik kazasıyla boynundan aşağısı felçli bir şekilde hayatına devam etmek zorunda kalır.

Emilia Clark (Louisa) çılgın,paraya ve işe ihtiyacı olan bir kız..Bakımına yardımcı olmak  ve ona arkadaşlık etmek üzere Will’in yanında işe alınır.

Konu gayet tahmin edilebilir görünse de filmin işlenişi ve filmde geçen hayata dair,hayatın anlamı üzerine ifadeler filmi benim açımdan ilgi çekici kılmaya yetti de arttı.

Bu arada filmde sakat kalmış insanlara umutsuzluk kaynağı olduğu düşünülen bir son olması tartışmalara yol açmış.

Evet,filmin sonunda Louisa ‘nın ona olan aşkına rağmen, 6 ay daha hayatta kalmak için ailesiyle anlaşmış olan Will,Louisa ve ailesinin tüm çabalarına rağmen hayatından vazgeçmeyi seçiyor belki ama Louisa ‘yı sanki baştan yaratıyor.

Çok uzatmadan filmin sonunda,Will’in isteğini yerine getirmek üzere Paris’e gitmiş olan Louisa ,Will’in ona ölmeden önce Paris’te iken okuması  için yazmiş olduğu mektupla , filmin mesajını  özetleyen şu sözleri okuyor : Cesur yaşa,azla yetinme,limitlerini zorla..İyi yaşa ..Ve sadece yaşa…

Ben etkilendim,izlemeyenlere öneririm..Filmden çıkarılabilecek dersler var..Bir de sonu yaşama tutunmayla bitseydi..Ama film bu..Sevdiği ve onu seven kadına ayak bağı olmamayı seçmiş bir adam.Yaşadığı anlardan sonuna kadar zevk almış bir adam..

Bir de filmde tekerlekli sandalyede  olsa da bir dans sahnesi var ki; Will, Louisa ‘a ‘tekerlekli sandalyede olmasam bu şekilde oturmazdın asla’ 😉  (biraz yumuşattım bu bölümü) dediğinde Louisa da ona, o tekerlekli sandalye olmasaydı beni asla fark etmezdin’ diyor…Bu şekilde kaç aşk es geçiliyordur dersiniz?..

Sevgiler..

P.S. Aşağıda filmden kesitler içeren harika şarkıyı dinlemeden geçmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s