Bullet Journaling (Plan defterinden çok daha fazlası)

 

Şöyle bir düşündüm de, bundan 6 ay önce tutmaya başladığım bullet journal’ımın bana çok faydası oldu.Ve hala bilmeyenler varsa,bu  (plan defteri ve çok daha fazlası) ,bir nevi akıl defterinin ne olduğu,nasıl kullanılabileceği ve faydaları hakkında bir yazının gerekliliği gözüme çarptı.

Arkadaşlar bu sadece bir günlük değil…

Sadece günlük ,haftalık,aylık planlarınızı not aldığınız bir defter değil..

Bir bullet journal tutarken,pek çok ayrı bölüme (ve bu bölümleri de kendi istediğiniz şekilde defterin başında oluşturduğunuz bir şablonla kendiniz belirliyorsunuz) sahipsiniz.

Bu bölümleri;sağlıklı yaşam,dietim,öz farkındalık,izlediğim ya da izlemeyi planladığım filmler,okunacak kitaplar,günlük yapılacak işler,o gün duyduğunuz bir şarkı adı,ögrenmek istediğiniz bir konu veya aktivite,özlü sözler,serbest yazı,kendine mektup,çocuklarınla yapabileceklerin  vs olarak farklı formatlarda not almaya karar veriyorsunuz.

Bence işin en önemli kısmı bu.Daha bunu yaparken bile hayatınızla ilgili bir beyin fırtınası gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Formatlar farklı renkli kalemler kullanarak bile uygulanabilir,dileyen daha da ayrıntılı sayfa formatları da oluşturabilir.Benim tercihim her konuyu farklı renkli bir kalemle not almak oldu.

Daha sonra günlük notlarınızı alırken bu formata bağlı kalmanız hem işlerin takibini kolaylaştırıyor,hem de gün içinde geçen detayları bile not almanızı sağlayarak güzel bir geri dönüşüme sebep oluyor.

Gelelim işin özüne…

Bu akıl defteri tabir ettiğim bullet journal size ne gibi faydalar sağlayabilir:

1.Yapılacak işlerinizi unutmamanızı,yazdığınız için de devamlı kendinize hatırlatarak (ki ben hatırlatırken bir yandan da gözünde büyütme özelliğini barındıran biri olarak bu özellikten çok faydalandım) güzel beyninizi fazladan yormamanızı,

2.Kafanızı toplamanızı,

3.Kendi kendinize yetmenizi,

4.Başarabileceklerinizi farketmenizi,

5.Geriye dönüp defteri şöyle bir taradığınızda,başardıklarınızı daha net görmenizi,

6.Hobilerinizi ve hayata bakış tarzınızı,

7.Yapmak,yaşamak,deneyimlemek istediklerinizi ve deneyimlediklerinizi,

8.Anlatmak,konuşmak,dertleşmek istediğinizde kendinizle baş başa ve güvenli bir şekilde bunu yapabilmenizi sağlıyor.

Böylece negatif iç ve dış seslerden arınmış bir şekilde kendi korunaklı alanınızda kendinizle tekrar tanışmanıza,öz farkındalığınızı geliştirmenize vesile oluyor.

Bullet Journaling için geliştirilmiş hazır direk print alınıp kullanılabilecek sayfalar bile mevcut..Sorun şu ki genellikle kaynaklar İngilizce ama ben de sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Sevgiler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s