Kendine İnan


Bir delikanlı hocasına gider.

‘Kendimi çok değersiz ve umutsuz hissediyorum,hayatta olmak bile istemiyorum. Etrafımdaki herkes benim gereksiz bir aptal ve kaybeden olduğumu söylüyor.Sizin yardımınıza ihtiyacım var.’der.

Öğretmen çocuğa şöyle bir bakar ve’ Şu anda seninle ilgilenecek vaktim yok,acil olarak halletmem gereken bir işim var ama eğer bana yardım edersen seninle işimi hallettikten sonra bu konuyu konuşabiliriz’ der.

‘Delikanlı şaşkın bir şekilde, size yardım etmekten zevk duyarım.’derken içinden yine değersiz olduğunu hisseder bu tavır karşısında.

Hoca  delikanlının eline bir yüzük tutuşturur ve şehre gidip bunu paraya çevirmesini ama asla 1 altından aza razı olmamasını söyler.

Genç çok kişiye sorar ,önce ilgili görünenler bile 1 tam altını duyunca vazgeçer.Aralarından sadece bir kişi ‘Bunun için 1 tam altın veren bulamazsın,1 gümüş alabilirsen mutlu ol ‘diye açıklama lütfunda bulunur.

Genç yine de denemeye devam eder,bütün seçenekleri denedikten sonra geri döner ve hocasına mahçup bir şekilde verdiğiniz görevi başaramadım,o kadar etmeyeceğini söylüyorlar ; siz emin misiniz  1 tam altın ettiğine ? diye sorar.

Hoca ‘Sen en iyisi kuyumcuya git bi sor bakalım.’ der.

Genç bu sefer kuyumcuya doğru yola çıkar.

Kuyumcu yüzüğü büyüteçle inceleyip,tarttıktan sonra ‘Hocana söyle şu an 58 tam altından fazlasını veremem ama iki gün bekleyebilirse yüzüğün gerçek değeri olan 70 altını hazırlarım.’ der.

Genç mutluluktan uçarak geri döner.Hocası heyecanla olayı anlatan çocuğu dinledikten sonra’İşte oğlum sen bu yüzüksün,değerli ve yeri doldurulamaz ama sadece konusunda gerçek uzmanlar asıl değeri biçebilir.Neden gidip pazardaki ilk kişinin senin asıl değerini fark etmesini bekliyorsun?’diye sorar.

Kendine güven ve kendini sevmekle ilgili güzel bir hikaye olduğunu düşünüyorum bu çok eski hikayenin.

Yalnız bir şey eklemek isterim,evet gerçek değerimizi fark edebilecek insanlar önemlidir ve illa ki vardır ;ama aslolan bizim kendi gerçek değerimizi etraftakilerden bağımsız bir şekilde bilmemiz ve kendimize inanmamızdır.

Kendimizi sevmemiz ve kendimizi önemsememiz için tüm insanlar tarafından kabul görmeyi beklemek yerine asıl yapmamız gereken kendimizi sevmemiz ve kendimize inanmamızdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s